Wpis

Jak zostać wolontariuszem?

Autor:
Fundacja Pomagam.pl
Jak zostać wolontariuszem?

Znasz organizację, którą chcesz wesprzeć swoim czasem? A może szukasz miejsca, gdzie poznasz osoby o podobnych poglądach i zainteresowaniach? Zobacz, jak zostać wolontariuszem wybranego NGO.

Zapoznaj się z dostępnymi informacjami

Wiele organizacji ma na swojej stronie internetowej zebrane najczęściej zadawane pytania, w tym te związane z dołączeniem do niej lub zostaniem wolontariuszem. Jeśli nie w FAQ, możesz poszukać takich informacji w zakładkach typu "Jak nas wspierać", "Co możesz zrobić" i innych, w których fundacja bądź stowarzyszenie podsumowuje pomoc, jaka będzie dla niej najbardziej wartościowa.

Organizacje regularnie poszukujące wolontariuszy nieraz mają cykliczne spotkania otwarte, na których możesz dowiedzieć się więcej o działaniu. Warto śledzić zarówno www jak i media społecznościowe, gdzie mogą pojawić się wydarzenia poświęcone dokładnie temu tematowi. Otwarcie nowego oddziału lub lokalnej grupy aktywistów to również częsta okazja do naboru.

Poznaj członków na wydarzeniu organizacji

Innym pomysłem jest pójście na wydarzenie organizowane przez "upatrzoną" inicjatywę. Może to być akcja zbierania podpisów, może jakaś impreza charytatywna albo pokaz filmowy - każda okazja, na której są już obecni wolontariusze, to dobry moment na porozmawianie z nimi o tym, czym zajmują się na co dzień w NGO, czy szukają nowych osób i jak najlepiej można ich wesprzeć.

Dowiesz się wtedy z pierwszej ręki, czego możesz oczekiwać jako świeżak w organizacji i jakich zadań się spodziewać. Być może okaże się, że wolontariat w tym miejscu wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażasz, i lepiej będzie wybrać inną formę wspierania tego NGO.

Nie każda organizacja potrzebuje wolontariuszy

Warto pamiętać, że nie wszystkie NGO aktywnie poszukują nowych wolontariuszy. Organizacja pracy zespołu, zwłaszcza rozproszonego, to dodatkowe zadanie, które trzeba zaplanować w ramach istniejących i już działających struktur. Dlatego nie zdziw się i nie bierz do siebie braku odpowiedzi. Im większa organizacja, tym więcej zgłoszeń dostaje, z kolei te małe mogą nie mieć wystarczająco dużo osób, żeby odpowiadać na bieżąco nawet na mniejszą liczbę zapytań.

Chcesz wesprzeć nasze działania?